Młodzi w akcjiŚwiat

Ukraina: Dzieci kolędowały u metropolity lwowskiego

abo MokrzyckiFot. Archidiecezja Lwowska
  • Tradycją Lwowa ostatnich lat stało się wspólne kolędowanie dzieci u miejscowego metropolity abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

  • 3 stycznia drzwi lwowskiej Kurii Metropolitalnej był otwarte na ich przyjęcie dzieci, których przychodzi ponad tysiąc, kolędują z arcybiskupem oraz składają jemu i sobie nawzajem życzenia.

Przybycie dzieci do siedziby arcybiskupa lwowskiego jest dla wielu z nich wydarzeniem niezapomnianym. Przyjeżdżają one do Lwowa nawet z najodleglejszych parafii archidiecezji, nierzadko podróżując cztery albo pięć godzin, aby wraz ze swoimi duszpasterzami, katechetami i rodzicami, spotkać się z arcybiskupem.

W rozmowie z Radiem Watykańskim siostra Halina Magdziak, franciszkanka Rodziny Maryi, która do Lwowa przybyła z dziećmi z parafii Bóbrka, powiedziała: „Dla dzieci zakolędowanie u Księdza Arcybiskupa jest, jeśli można tak powiedzieć, spotkaniem z ojcem. Dlatego dzieci bardzo chętnie przyjeżdżają tutaj. Gdy pojawia się hasło: «Jedziemy do Księdza Arcybiskupa», to przychodzi dużo dzieci i bardzo chętnie przygotowują się do tego wyjazdu. Oprócz śpiewu czy tańca dzieci chcą zawsze zrobić jeszcze coś takiego, czego arcybiskup nigdy nie widział”.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia miały dla katolików tradycji zachodniej na Ukrainie szczególny wymiar. Po raz pierwszy w historii niepodległości tego kraju (czyli od grudnia 1991) 25 grudnia był dniem wolnym od pracy. Natomiast katolicy tradycji wschodniej oraz wyznawcy prawosławia wciąż jeszcze czekają na Boże Narodzenie, które będą obchodzili 7 stycznia.

(KAI/RV) / Lwów

Dodaj komentarz