DiecezjeMłodzi w akcjiWideo

Biblia Audio już gotowa

Ponad trzy lata trwały prace nad przygotowaniem pierwszego nagrania całego Pisma Świętego w języku polskim. Efekt to trwające 113 godzin profesjonalne słuchowisko z dźwiękami tła i własną muzyką, w przygotowaniu którego wzięło udział wielu znanych aktorów oraz setki amatorów-wolontariuszy.

„BIBLIA AUDIO superprodukcja” różni się od koncepcji zwykłego audiobooka. Jak wskazuje pomysłodawca projektu – mówi Krzysztof Czeczot, lektor i reżyser słuchowisk,  inicjatywa ma wymiar kulturalny, edukacyjny i społeczny.

Ludzie jednoczą się wokół idei, w które wierzą, dlatego chcemy dać każdemu szansę na bycie częścią tego projektu. Czy to poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na bibliaaudio.pl czy też poprzez uczestnictwo w samych nagraniach, bo taką możliwość również zaproponujemy” – mówi Czeczot.

Nagranie ma być zachętą do poznania całej biblijnej opowieści przez tych, którzy jej nie znają, a ci którzy znają Pismo Święte doskonale będą mogli odkryć je na nowo.

„Po trzecie: Biblia w cyfrowej postaci, zrealizowana na niespotykaną wcześniej skalę oraz przy udziale tak wielu aktorów, realizatorów, muzyków, a także zwykłych ludzi, to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń – swego rodzaju cyfrowy pomnik z okazji 1050-lecia chrztu Polski” – podkreśla reżyser.

Do projektu zaangażowano około 300 aktorów, w tym czołówka polskich gwiazd małego i dużego ekranu, m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie).

Słowu towarzyszy oryginalna muzyka. Część utworów wykonali profesjonalni filharmonicy.  W realizację psalmów zaangażowali się muzycy-pasjonaci. Dziesięć psalmów wykonali natomiast profesjonalni muzycy: m.in Stanisława Soyka, czy chór Cracow Singres.

„Takie połączenie i współpraca amatorów z profesjonalistami powoduje, że projekt BIBLIA AUDIO stanie się nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale również społecznym” – przekonują pomysłodawcy.

Część nagrań zostało zrealizowanych z udziałem studentów, pracowników, a także Chóru KUL. Nagranie biblijnych ksiąg prorockich (proroków mniejszych i większych) powstało dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU udzielonemu za pośrednictwem Fundacji Rozwoju KUL w ramach projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja – Cyfrowy Pomnik Kultury Polskiej.

Słuchowisko dostępne jest online na stronie www.bibliaaudio.pl, a także na płytach CD oraz na pendrive’ach. Partnerem projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja był Katolicki Uniwersytet Lubelski.

lk, pra (KAI) / Lublin

Dodaj komentarz