ŚwiatW drodze na synod

Kto będzie reprezentował Francję na presynodalnym spotkaniu młodzieży?

skauci-europy-01Fot. skauci-europy.pl

Federacja Skautingu Europejskiego we Francji opublikowała oświadczenie, w którym wyraża swoje „zdumienie i brak zrozumienia” wobec wyboru delegatów młodzieży, którzy wezmą udział w marcowym spotkaniu młodych w Rzymie, poprzedzającym Synod Biskupów.

Kontrowersje wzbudza pominięcie w gronie delegatów przedstawiciela Skautów Europy, a także wybór delegata reprezentującego Wiejski Ruch Młodzieży Chrześcijańskiej (MRJC) – organizację, której poglądy nt. ochrony życia są sprzeczne z nauką Kościoła.

W opublikowanym oświadczeniu, władze Federacji Skautingu Europejskiego we Francji wyrażają zdziwienie składem delegacji wybranej przez francuski episkopat na marcowe spotkanie presynodalne w Rzymie.

„Byliśmy zdumieni, że nie ma wśród nich żadnego reprezentanta ruchu skautowego, pomimo tego, że skauting bardzo często jest wymieniany jako ważny element w odpowiedziach na kwestionariusz, który Ojciec Święty zaproponował młodzieży. Ponadto podsumowanie tych odpowiedzi jasno podkreśla znaczenie skautingu w odkrywaniu wiary i rozeznawania powołania” – czytamy w oświadczeniu.

Kontrowersje potęguje fakt, że jednym z trzech delegatów francuskiej młodzieży jest reprezentant Wiejskiego Ruchu Młodzieży Chrześcijańskiej (MRJC). Organizacja ta promuje poglądy sprzeczne z Nauką Kościoła w zakresie bioetyki i ochrony życia: uznaje aborcję za jedno z „podstawowych praw człowieka” i odcina się od Marszu dla Życia, który 21 stycznia br. po raz kolejny przeszedł ulicami Paryża. Stanowisko ruchu zostało przed kilkoma dniami potępione przez ordynariusza francuskiej diecezji Montauban bp Bernard Ginoux. „Nie uznaję już MRCJ za ruch Kościoła katolickiego i jako biskup nie przyznam mu żadnej pomocy finansowej ani materialnej. Nie zaryzykuję też powierzenia mu formacji młodzieży” – oświadczył hierarcha.

„Jako ruch wychowania katolickiego, posługujący się metodą skautową, ruch Przewodników i Skautów Europy angażuje się w wierne realizowanie swojego powołania ruchu katolickiego, stawiając na pierwszym miejscu powołanie do świętości każdego człowieka. Dokładamy starań, aby nasza młodzież w konkretny sposób wcielała w życie nauczanie Kościoła, często w nieprzyjaznym środowisku. W tym nauczaniu podstawowe miejsce zajmują kwestie ochrony życia” – przypominają zwierzchnicy Skautów Europy i ubolewają nad wyborem na reprezentanta Francji wobec ojców synodalnych osoby, której poglądy w tej kwestii są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawili w Krajowym Biurze ds. Ewangelizacji Młodzieży i Powołań, a stosowną opinię złożyli także na ręce bp Laurent Percerou, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Francji.

Spotkanie presynodalne z udziałem młodzieży ze wszystkich kontynentów odbędzie się w Rzymie w dn. 19-24 marca. Wnioski wypracowane wspólnie przez młodych delegatów, posłużą uczestnikom październikowego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Famille Chretienne / abd (KAI) / Paryż

Dodaj komentarz