Papież do młodych

Nie traćcie nadziei! Papież spotkał się z peruwiańską młodzieżą

papież FranciszekFot. Mazur / catholicnews.org.uk
  • Jezus jest po waszej stronie, nie uważajcie się za przegranych, nie traćcie nadziei! – zapewnił Franciszek młodych Peruwiańczyków w przemówieniu przed modlitwą „Anioł Pański” na Plaza de Armas w Limie.

  • Przemawiając z balkonu pałacu arcybiskupiego zwrócił uwagę, że nie można „fotoszopować” innych osób, rzeczywistości ani samych siebie.

Zanim papież pojawił się w oknie rezydencji arcybiskupiej, młodzi zgromadzeni na Plaza de Armas wielokrotnie próbowali go „wywołać” wcześniej, skandując hasła: „Balcón!”, „Francisco, amigo – Perú está contigo!” (Franciszku, przyjacielu – Peru jest z tobą!) i „El Papa peruano” (Papież Peruwiańczyk).

Gdy Ojciec Święty wyszedł do zebranych, powitała go burza oklasków i nowe okrzyki, po czym rozpoczął on swe przemówienie. Na wstępie przypomniał, że w październiku br. odbędzie się w Rzymie synod biskupów na temat młodzieży.

„Wasze twarze, wasze dążenia, wasze życie są ważne dla Kościoła i musimy docenić ich znaczenie, na jakie zasługują oraz mieć odwagę, jaką miało wielu młodych tej ziemi, którzy nie bali się kochać i poświęcić się dla Jezusa” – zapewnił.

Za wzór dla peruwiańskiej młodzieży papież postawił św. Marcina de Porres (1569-1639) – Mulata, dominikanina, który całe życie spędził w klasztorze w Limie, pełniąc obowiązki furtiana i bez wytchnienia pielęgnując chorych, rannych, nędzarzy i bezdomnych.

„Dla ludzkich oczu lub dla przyjaciół wydawało się, że był skazany na «przegraną», ale potrafił czynić to, co stało się później tajemnicą jego życia: ufać. Pokładał ufność w Panu, który go miłował. Ponieważ Pan najpierw zaufał jemu; tak jak ufa każdemu z was i niestrudzenie będzie darzył was zaufaniem” – zapewnił Franciszek.

Przestrzegł młodych przed postawą rezygnacji i poczucia bycia pokonanymi, gdy nie mogą spełnić pragnień swego życia i marzeń.

„Wszyscy przeszliśmy przez takie sytuacje” – zaznaczył papież i zaapelował, by nie zapominali, że Jezus jest po ich stronie. „Nie uważajcie się za przegranych, nie traćcie nadziei!” – wezwał i zachęcił młodych Peruwiańczyków, by nie zapominali o świętych, by modlili się do nich i prosili ich o wstawiennictwo. „Świętych dnia wczorajszego, ale także dzisiejszego: ta ziemia ma ich wielu, ponieważ jest to kraina pełna świętości” – zaznaczył Franciszek.

Zachęcił młodych do podążania daną przez Jezusa drogą Błogosławieństw, która nie jest łatwa, ale fascynująca, drogą, której nie można przebyć samotnie, ale w grupie, gdzie każdy może współpracować, dając z siebie to, co najlepsze. Przywołał przykłady peruwiańskich świętych: Róży z Limy, Turybiusza z Mogrovejo, Jana Macíasa i Franciszka Solano.

„Drodzy przyjaciele, Pan patrzy na was z nadzieją, nigdy się do nas nie zniechęca. Być może my możemy zniechęcić się do siebie lub do innych” – zauważył papież.

Zwrócił uwagę, że nie można „fotoszopować” innych osób, rzeczywistości czy nas samych. Zaznaczył, że Jezus nie chce robienia „makijażu” serca, ale kocha człowieka takim, jakim jest.

„Nie zapominajcie, że On się nie zniechęca wobec nas” – stwierdził papież i zaznaczył, że jedyne pytanie, jakie stawia, brzmi: „Czy chcesz iść za Mną i być moim uczniem?”. „Nie trać czasu na maskowanie swojego serca, napełnij swoje życie Duchem Świętym!” – zaapelował Franciszek.

„Idąc za Jezusem, nigdy, przenigdy, nie zostajemy wykluczeni. Nawet jeśli popełniamy błędy, Pan zawsze daje nam nową możliwość, aby na nowo podjąć drogę z Nim” – zapewnił Ojciec Święty.

Na zakończenie zawierzył młodych Peruwiańczyków Matce Bożej.

Po przemówieniu, pełnym licznych improwizowanych na gorąco wstawek i uzupełnień, papież odmówił z zebranymi modlitwę Anioł Pański i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym jeszcze raz zabrał głos, apelując o położenie kresu przemocy w Demokratycznej Republice Konga i o znalezienie pokojowego rozwiązania trudnych problemów tego kraju Czarnej Afryki. Następnie opuścił pałac arcybiskupi i wśród owacji tłumów odjechał papamobilem na krótki odpoczynek do nuncjatury.

st, tom, kg (KAI) / Lima

Dodaj komentarz