Polska

Papieskie orędzie to wyzwanie, na które powinniśmy odpowiedzieć

ks. Emil ParafiniukFot. KAI

Na końcu orędzia papież pyta: czy przyjmujecie wyzwanie? To pewna klamra spinająca ten tekst, który w całości jest nam dany jako wyzwanie, na które powinniśmy odpowiedzieć – mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor KBO ŚDM, komentując opublikowane dziś orędzie papieża Franciszka na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży, który w tym roku przypada w Niedzielę Palmową, 25 marca.

Ks. Parafiniuk zwraca uwagę, że papież adresuje do młodych to samo wezwanie, które Anioł skierował do Maryi: nie bój się.

„Widać, że Ojciec Święty doskonale rozumie młodzież i jej problemy, że to orędzie nie jest oderwane od rzeczywistości, ale trafia do serc”

podkreśla dyrektor KBO ŚDM. Podkreśla, papież zachęca młodych ludzi do budowania więzi z Bogiem, poprzez modlitwę i uczestnictwo w sakramentach i korzystania z rad tych, którzy swoim doświadczeniem mogą im pomóc w rozeznawaniu powołania. Franciszek przypomina też młodym ludziom, że każdy z nich jest wezwany po imieniu, co oznacza, że w oczach Boga cieszy ma najwyższą godność i obdarzony jest jego nieprzemijającą łaską.

„Papież pisze, że, tak, jak Maryja znalazła łaskę u Boga, tak też każdy z nas jest tą łaską obdarzony, a jego obecność i towarzyszenie jest nam nieustannie dawane”

zapewnia za papieżem ks. Parafiniuk.

Jak zauważa, papież przypomina o łączności pomiędzy tegorocznym Synodem Biskupów nt. młodzieży, a przyszłorocznym spotkaniem w Panamie.

„Papież Franciszek bardzo konkretnie zaprasza, by wszyscy młodzi przygotowywali się do najbliższych ŚDM i przypomina, że jest to spotkanie dla odważnych, a nie dla tych, którzy szukają wygody i cofają się przed trudnościami”

mówi i zwraca uwagę, że całe orędzie jest należy traktować jako ważne i konkretne zadanie dla współczesnego Kościoła.

„Na końcu orędzia papież pyta: czy przyjmujecie wyzwanie? To pewna klamra spinająca ten tekst, który w całości jest nam dany jako wyzwanie, na które powinniśmy odpowiedzieć”

podsumowuje duszpasterz.

Tegoroczny 33. Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w Niedzielę Palmową 25 marca we wszystkich diecezjach świata, pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30).

Z kolei Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: kierunekpanama.pl.

Według wstępnych szacunków, Polacy będą najliczniejszą grupą podczas spotkania w Panamie, dokąd planuje się wybrać ok. 2-3 tys. z naszego kraju. Szczegółowe informacje o przygotowaniach polskich grup do wyjazdu, można znaleźć na stronie kierunekpanama.pl

abd / Warszawa

Dodaj komentarz