DiecezjeMłodzi w akcji

W Krakowie spotkali się duszpasterze młodych i liderzy młodzieżowi

Fot. Paulina Krzyżak / Kraków 2016 / Flickr.com
  • O tym, jak być dobrym liderem oraz jak pomóc parafiom budować wspólnoty młodzieżowe, rozmawiali dekanalni duszpasterze młodych i młodzieżowi liderzy Archidiecezji Krakowskiej podczas spotkania w Krakowie.

  • Jego celem było wskazanie obszarów zaangażowania liderów, a także wymiana doświadczeń młodzieży i duszpasterzy.

Ważnym punktem spotkania był wybór 8 kandydatów reprezentujących młodzież dekanatów, którzy wraz z innymi przedstawicielami środowisk młodzieżowych z archidiecezji będą tworzyć Radę Młodzieży. Wszyscy kandydaci zostaną oficjalnie przedstawieni podczas obchodów Niedzieli Palmowej 25 marca w Katedrze Wawelskiej.

Spotkanie rozpoczął krótki wykład ks. Marcina Rozmusa, zastępcy archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży, który wyjaśniał, co oznacza być dobrym liderem.

„Wiemy, że bycie liderem w Kościele to przede wszystkim branie wzoru od Lidera, jakim jest Jezus Chrystus” – mówił kapłan.

Przytaczając kilka przykładów z Ewangelii, wskazywał, że ważnymi cechami lidera powinny być: wprowadzanie pokoju, skupianie się na potrzebach drugiego człowieka, a także umiejętność przebaczania.

„Wtedy, kiedy potrafimy przebaczać, zaczynamy dbać o to, co w byciu liderem jest najważniejsze: pielęgnowanie całego dobra, które jest w drugim człowieku. Nam, liderom w Kościele, w dekanatach, przede wszystkim chodzi o to, by pokazać ludziom Pana Boga i wspólnie przeżywać swoją wiarę” – wyjaśniał ks. Rozmus.

Podczas pracy w grupach liderzy dzielili się dotychczasowym doświadczeniem swojej współpracy z poszczególnymi parafiami dekanatu.

„Warsztaty były niezwykłą okazją do podzielenia się problemami, które każdy z nas może spotkać w swoim dekanacie, oraz do wspólnego poszukiwania rozwiązań. To szansa na wzajemne umocnienie się w pracy i wierze” – wyjaśnia Karolina Zając z dekanatu Kraków Centrum. „Dzięki pracy w grupach mogliśmy się także lepiej poznać i stworzyć wspólnotę liderów. Taka integracja jest bardzo ważna, aby nie zamykać się tylko na swój dekanat, ale łączyć siły i wymieniać się swoim cennym doświadczeniem” – dodaje Patryk Karczmarz z dekanatu Bolechowice.

Ks. Sebastian Kowalczyk, koordynator przygotowań do ŚDM w Panamie, zachęcał do uczestnictwa w Spotkaniach Panamskich, które odbywają się każdego 22 dnia miesiąca w różnych miastach archidiecezji. Zaprosił także do włączenia się w trwającą akcję modlitewną „Panamska 10”.

„Zachęcamy do zgłoszenia pięciu osób, które zadeklarują codzienne odmawiane dziesiątki różańca w intencji ŚDM. Po zgłoszeniu osoby otrzymują „domek”, tworząc w ten sposób społeczność wirtualnej ulicy Panamskiej, modlącej się za ŚDM. Zachęcamy do tego, by nie traktować Światowych Dni Młodzieży jedynie jako wydarzenia, ale dbać o ciągłą formację w duchu idei ŚDM” – mówił.

Ks. Łukasz Michalczewski, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, zachęcał do uczestnictwa w obchodach zbliżającej się Niedzieli Palmowej w Krakowie oraz do współtworzenia planowanego na wrzesień Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Podziękował także za dotychczasowe inicjatywy, jako przykład podając zbiórkę skarpet dla bezdomnych.

„W dekanacie Jordanów zebrano aż 1553 pary, to największy wynik w archidiecezji. To dowód na to, że rzeczywiście razem możemy więcej” – mówił.

Zachęcał do troski o archidiecezjalną wspólnotę młodzieży i wzajemne motywowanie do
działania.

Organizatorem spotkania było Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Dodaj komentarz